PROTEZ

PROTEZ

Çeşitli sebeplerden dolayı kaybedilmiş dişlerin yerine yapılan yapay dişlere verilen genel isimdir. Kaybolan dişler estetik açıdan olduğu kadar kişinin sağlığı açısında da büyük önem taşımaktadır.

Hastanın ağız ve dişlerinin durumuna göre uygulanacak protez tipleri farklılıklar gösterir.

SABİT PROTEZLER

Sabit protezler, zaman içerisinde meydana gelene diş kayıplarının, komşu gişler üzerine sabitlenen ve hastanın kendi dişi veya dişleri gibi algıadığı protez tipleridir. Tek bir diş üzerindeki madde kayıplarının giderildiği kuronlar veya diş eksikliklerinin tamamlandığı köprüler sabit protezler olarak adlandırılır.

Kron ve köprü protezi olarak da tanımlanabilen sabit protezler, günümüzde en çok tercih edilen protez tipidir. Sabit protez işlemi komşu dişlerden destek alınarak uygulanır.

HAREKETLİ PROTEZLER

Hareketli protezler, eksik diş sayısının sabit bir protezle telafi edilemeyecek kadar çok olduğunda tercih edilen, günümüzde sıklıkla başvurulan bir tedavi yöntemidir. Hareketli protezler, hasta tarafından çıkarılıp temizlendikten sonra tekrar ağza yerleştirilebilen bir protez tipidir. Günümüz teknolojisiyle hareketli protezler son derece doğal bir görünüme sahiptir ve hastanın estetik ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılamaktadır.