SEDASYON

Diş hekimi fobisi olanlar için çok iyi bir çözüm önerisi olan sedasyon, sedatif ilaçlarla hastanın Tüm reflekslerinin korunarak, derinliği kontrollü olarak ayarlanabilen uyku halidir. Anestezi uzmanı tarafından uygulanan yöntem esnasında hasta ile doktor arasındaki iletişim sürdürülebilir, doktor, hastadan ağzını açmasını veya kapamasını istediğinde hasta bu talepleri kolaylıkla yerine getirebilir, tek seansta birçok diş tedavi işlemi sorunsuz bir şekilde yapılır.

Bilinçli sedasyon erişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da son derece güvenli bir şekilde uygulanmaktır ve bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Sedasyon çocuklara oral yolla (şurup), rektal (makattan), intranazal (burundan), yetişkinlere ise damar yoluyla uygulanır. Tüm süreç boyunca anestezi uzmanı hastayı yakından takip eder, monitörize ile nabız ve tansiyonunu sürekli olarak gözlemler.Uygulama sonrasında sedasyon uygulanan kişi “damar yolu açılması dahil” herhangi bir şey hatırlanmaz.

UYGULAMANIN AMAÇLARI NELERDİR?

Hasta açısından rahat ve güvenli bir ortam yaratması yanında, korku hissini tamamen giderir, anksiyeteyi ortadan kaldırır, Ağrı eşiğini yükselterek ağrıyı hissetmemenizi sağlar, Diş hekimi stresinin ortadan kaldırılması ve istenmeyen reflekslerin önlenmesi ile hekim açısından son derece rahat bir çalışma ortamı sağlar, Özellikle korkuya eğilimli çocukların belleklerinde derin izler bırakacak psikolojik travmaları engeller, Bazı kalp hastaları ve yüksek tansiyonlu hastalarda lokal anestezi ortamının daha rahat tolere edilmesini sağlar.