YİRMİLİK DİŞLER

Antropologlara göre çiğneme fonksiyonları azaldıkça üçüncü büyük azı dişlerine artık gerek kalmamaktadır ve çoğunlukla bu dişler gömülü ya da yarı gömülü olarak ağızda yerlerini almaktadır.

Gömülü Diş Nedir?

Bir dişin ağızda oluşumu vardır. Fakat çiğnemeye tam girmemiştir. Çenede gömülü olarak kalmaktadır. Bu tip dişlere gömülü diş denir.

Gömülü Diş Neden Sorun Yaratır?

Dişin normal doğasında ağız ortamında yer alması gerekir. Dişin üst kısmında çene kemiğini açması enzimler vardır. Diş şayet gömülü ise önündeki ya da komşusu olan dişlere zarar verir.

Dişin etrafını saran bir kese vardır. Bu kesenin enfekte olması sonucunda komşu dişler de etkilenerek kist oluşumuna neden olur. Nadiren, bir kist tedavi edilmez ise ciddi komplikasyonlara neden olur.

Yirmi Yaş Dişleri Ne Zaman Çekilmelidir?

Yirmi yaş dişlerinin bir sorun çıkarttığında çekilmesini beklemek hatalıdır. Özellikle hamilelik düşünen bireyler bu planlarından önce bir panoramik film çektirip gömülü dişlerini aldırmalarında oldukça fayda vardır.

Tam anlamıyla sürmüş yerini almış 20 yaş dişlerinin doktor kontrolünde çekilip çekilmeyeceğine karar vermek gerekir. 20 yaş dişlerinin arkasında bulunan diş eti zamanla iltihaplaşmaya müsait ise almakta fayda vardır.

Yirmi Yaş Dişinin Çekimi Nasıl Gerçekleşir?

Hekiminiz yaptığı röntgen kontrolünde çekimi yapacağı 20 yaş dişini nasıl alacağına karar verir. Bazen çene cerrahına yönlendirebilir.

Çok korkan hastalarda çekim öncesi sakinleştirici ilaç ya da şurup kullanılabilir. Sedasyon ve hipnozda hastayı rahatlatır. Dolgu veya diş kesimi yapılırken kullanılan anestezinin aynısı yapılarak uyuşma sağlanır. Çekim işlemi gerçekleştirilir.

Cerrahi İşlem Sonrası

Normal diş çekiminden farklı olarak, hafif rahatsızlık hissi ve şişkinlik ile karşılaşabilirsiniz. Soğuk kompres, ilaçların düzenli kullanımı rahatsızlıklarınızı minimale indirir.

İlk bir iki gün dikişlere yapışmaması için süt ve süt ürünlerini kullanmamak, antibiyotik ve ağrı kesicileri doktor önerisine göre kullanmak, tuzlu su ile gargara yapmak çok önemlidir.